Uznaje się, że to właśnie inwestycja w nieruchomości jest jedną z najlepszych metod bezpiecznego lokowania kapitału. Coraz więcej Polaków dostrzega ogromny potencjał w nieruchomościach za granicą, przede wszystkim w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Jeśli planujesz zakup nieruchomości w Chorwacji, sprawdź, czy przysługuje Ci ulga mieszkaniowa i na jakich warunkach jest ona przyznawana.
Co to jest ulga mieszkaniowa?
Sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej wiąże się z uzyskaniem dochodu. Zgodnie z przepisami polskiego prawa od wygenerowanego dochodu należy zapłacić podatek w wysokości 19%. Takie regulacje dotyczą sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od momentu jej nabycia lub wybudowania.
Czy da się uniknąć zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu? Mówi o tym ulga mieszkaniowa, która definiuje warunki zniesienia konieczności zapłaty podatku dochodowego lub pomniejszenia jego wartości. Okazuje się, że korzystając z ulgi mieszkaniowej, podatnik może uniknąć płacenia podatku, jeśli uzyskane ze sprzedaży nieruchomości środki przeznaczy na tzw. własne cele mieszkaniowe.
Ulga mieszkaniowa a zakup mieszkania za granicą – komu przysługuje?
Podatek dochodowy ze sprzedaży nieruchomości nie obowiązuje osób, które dokonały zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat od ich nabycia. Ulga mieszkaniowa przewiduje jednak więcej możliwości, aby uniknąć płacenia podatku dochodowego z tego tytułu.
Co ciekawe ulga mieszkaniowa przysługuje osobom, które dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczyły na inne cele mieszkaniowe, nawet jeśli nie upłynęło jeszcze pięć lat od nabycia tej nieruchomości. 19% podatku dochodowego nie obowiązuje, jeśli dochód zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od momentu zbycia nieruchomości. Czy jednak ulga mieszkaniowa obowiązuje również wtedy, kiedy inwestor chce zrealizować cele mieszkaniowe poza granicami Polski, na przykład w słonecznej Chorwacji?
Czy zakup nieruchomości za granicą zwolni nas od podatku ze zbycia nieruchomości w Polsce?
Podatek od dochodu ze zbycia nieruchomości nie obowiązuje osób, które przeznaczą uzyskane środki na zakup innej nieruchomości. Ulga mieszkaniowa obowiązuje nie tylko na terenie całej Polski, ale również we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Oznacza to, że zakup nieruchomości w Chorwacji jak najbardziej może zwolnić inwestora z obowiązku zapłaty podatku dochodowego ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych w Polsce.
Warunki skorzystania z ulgi mieszkaniowej
Chociaż ulga mieszkaniowa jest swoistym “kołem ratunkowym”, to jednak zawiera pewne ograniczenia. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości za granicą, sprawdź, czy na pewno nie zapłacisz 19% podatku dochodowego, nawet jeśli środki z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczysz na nabycie innego mieszkania bądź domu.
W jakich przypadkach ulga mieszkaniowa a zakup mieszkania za granicą nie ma zastosowania? Oto najważniejsze z nich:
- Ulga mieszkaniowa nie przysługuje na zakup gruntu w celu wybudowania nieruchomości. Nie przysługuje również przy nabyciu udziału w gruncie oraz nabyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu.
- Z ulgi mieszkaniowej nie mogą korzystać osoby, które decydują się przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na inną nieruchomość, jeśli ma ona zostać kupiona w celach rekreacyjnych. Czy oznacza to, że z ulgi mieszkaniowej nie mogą korzystać osoby, które chcą kupić nieruchomość nad Adriatykiem, aby generować zyski z jej wynajmu? Absolutnie nie. Ulga mieszkaniowa nie przysługuje, jeśli taka nieruchomość służyłaby wyłącznie rekreacyjnie i sezonowo, jeśli zaś służy również zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, jak najbardziej można z niej skorzystać.
Czym są wydatki na cele mieszkaniowe?
Ulga mieszkaniowa zwalnia z płacenia podatku dochodowego w wysokości 19% albo pomniejsza go, uwzględniając wydatki poniesione z tytułu realizacji tzw. wydatków na cele mieszkaniowe. Warto wiedzieć, jakie wydatki na cele mieszkaniowe spełniają kryteria, dzięki którym przysługuje prawo do uzyskania ulgi. To między innymi:
- wydatki na nabycie budynku mieszkalnego,
- wydatki na nabycie lokalu mieszkalnego,
- wydatki na remont własnego budynku mieszkalnego, który został kupiony na własne cele mieszkaniowe,
- wydatki na wyposażenie nieruchomości, która spełnia własne cele mieszkaniowe. To na przykład wydatki na zakup kuchenki gazowej, piekarnika, oświetlenia czy mebli pod wymiar.
Zakup nieruchomości w Chorwacji a obowiązek zapłaty podatku
Twoje największe marzenie, to mieszkanie w uroczym domku na słonecznym wybrzeżu Chorwacji? Zamień je szybko w łatwy do realizacji cel. Jeśli zdecydujesz o sprzedaży własnej nieruchomości w Polsce, a dochód, jaki uzyskasz, przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe nad Adriatykiem, jest to jak najbardziej możliwe. Chorwacja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, dlatego ulga mieszkaniowa w tym przypadku obowiązuje.
Co więcej, jeśli sprzedajesz nieruchomość nabytą ponad pięć lat temu, zupełnie nie musisz się martwić o zapłatę 19% podatku dochodowego. W tej sytuacji nie jesteś zobowiązany go płacić.
Dlaczego warto zainwestować w nieruchomość w Chorwacji?
Czy wiesz, że nieruchomość w Chorwacji możesz nabyć na dokładnie takich samych zasadach, które obowiązują rodowitych mieszkańców tego bałkańskiego kraju? Jako obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej przysługują Ci takie same prawa, a procedura zakupu mieszkania czy domu nad Adriatykiem nie jest w żaden sposób utrudniona. Jedyną barierą może być ta językowa oraz nieznajomość chorwackiego prawa i związanych z nim formalności. W tym zakresie kompleksowe wsparcie oferuje Nestovia — firma, która zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na rynku chorwackim.
Kwestie nabycia nieruchomości na terenie Chorwacji reguluje “Ustawa o prawie własności i innych prawach rzeczowych”. Zgodnie z nią, za zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego obowiązkowy jest podatek od obrotu nieruchomościami, który obecnie wynosi 3%. Warto dodać, że Chorwacja jest jednym z nielicznych krajów unijnych, w których nie obowiązuje tradycyjny podatek od nieruchomości. Dlatego też przez większość inwestorów nazywana jest istnym “rajem podatkowym”.
FAQ
1. Kiedy trzeba zapłacić podatek za zakup nieruchomości za granicą?
Jeśli od nabycia nieruchomości nie minęło jeszcze pięć lat, a Ty chcesz sprzedać mieszkanie lub dom, a dochód, jaki tego tytułu uzyskasz, nie zostanie przeznaczony na inne, własne cele mieszkaniowe. Jeśli nie przysługuje Ci ulga mieszkaniowa, zapłacisz 19% podatku dochodowego.
2. Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa na zakup mieszkania za granicą?
Nie zapłacisz podatku dochodowego od zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat od jej nabycia, jeśli uzyskany dochód przeznaczysz na tzw. własne cele mieszkaniowe. Własne cele mieszkaniowe z przysługującą ulgą mieszkaniową, możesz zrealizować w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.
3. Czy kupując nieruchomość w Chorwacji, trzeba płacić podatek w Polsce?
Jeśli skorzystasz z ulgi mieszkaniowej, nie zapłacisz podatku w Polsce. Podatek od nabycia nieruchomości i praw majątkowych jest obowiązkowy w Chorwacji i wynosi 3%.